Durmitor, 11.-13. avgust 2006.




prvi deo | drugi deo 



Posle 200-300m uspona, uglavnom ivicom kanjona, sa koje smo vrlo često imali divne poglede, naišli smo na gustu makiju i rastinje. Tada je nastalo neverovatno probijanje kroz taj gustiš, gurali smo grane ispred sebe, gazili ih, savijali ih da bismo se provukli, na nekim mestima čak smo i hodali po granju... prava avantura! Nikad ranije doživljena... Neko je dobacio da smo eto tako otkrili novu varijantu planinarenja koju ćemo nazvati "granarenje"! Vođa nam je kasnije priznao da je, da bismo se nekako izvukli iz tog gustiša, morao da se popne na drvo, kako bi osmotrio gde je izlaz iz te žbunovite zavrzlame i odakle je (na svu sreću!) ugledao jednu livadu i vrlo sigurno nas odveo do nje. Tu nas je ostavio da bi osmotrio kuda dalje, a onda se za kratko vreme vratio i sigurno nas poveo ovoga puta mnogo normalnijom stazom do Malog Štuoca (1953m).
 

Pogled na Crvenu gredu
Crno nebo

          Zatim smo pogledali u nebo iznad Crvene grede i kako je bilo veoma namrgođeno i crno, vođa menja plan i kreće put jezera koja su bila planirana za nedelju. Prvo smo otišli na predivno Jablan jezero, ušuškano ispod same Crvene stene (1600m), zatim markiranom stazom odlazimo preko Ražene glave do Zminjeg jezera.

Jablan jezero Vrhovi Durmitora

        Usput nam se opet, sa naše desne strane, pojavljuju predivni vrhovi Durmitora, poređani kao na dlanu: Terzin bogaz, Minin bogaz, Bobot, Bezimeni vrh, Obla glava...
     
Zminje jezero Zminje jezero
     Zminje jezero, kao i uvek, sačekalo nas je u svoj svojoj tišini... Ona je prosto lebdela iznad te zelene vode i ulazila u svaku poru našeg bića, koje se onda u popunosti stapalo sa tom neviđenom prirodom i lepotom i postajalo jedno. Boja jezera menjala se iz minuta u minut, u zavisnosti od sunca koje se pomaljalo i sklanjalo iza oblaka. Lokvanji su plutali po površini vode, počela je i sitna kišica, pa su kišne kapi po toj mirnoj vodi opet stvarale neverovatnu sliku. Posle te neobične čarolije, krenuli smo ka Crnom jezeru i vratili se u Žabljak.

        Za nedelju, vođa je isplanirao ustajanje u 5 sati, i ukoliko ne bude kiše, polazak na uspon na Mali Međed. Tako je i bilo, probudilo ih je sunce, pa je 16 planinara u 6 sati krenulo na turu. Otišli su do Ivan dola, pored Crnog jezera, i kroz šumu izašli na Inđine dolove odakle se odvaja staza prema Malom Međedu. Zatim su krenuli na uspon veoma strmom i eksponiranom stazom koja je uglavnom vodila kroz kuluare i stene. Na 150 m ispod vrha, počela je da pada  kiša. Ali, to ih nije sprečilo da se popnu na Mali Međed (2223m).

Uspon na Mali Međed Na vrhu Međeda

Gore ih je sačekao jak vetar, kiša je za trenutak prestala, čak su se i oblaci malo razišli pa su uspeli da vide Crno jezero i okolne vrhove.
Crno jezero
 
Naravno, zbog kiše i manjka vremena, nisu mogli da preko grebena stignu i na Veliki Međed koji je takođe bio u planu. Kiša je dobro pokvasila stazu, pa je spuštanje ka Inđinim dolovima, uz veliki oprez, duže trajalo nego sam  uspon.

Spuštanje Spuštanje

Potpuno mokri i blatnjavi, ali zadovoljni, vratili su se u Žabljak oko 13h.
U 14 sati krenuli smo put Beograda, gde smo stigli oko ponoći. Bilo je to još jedno lepo druženje sa Durmitorom.

Petak: pređeno 17km, savladano 800m visine, trajanje ture 8 sati, 37 planinara.
Subota: pređeno 21 km, savladano  600m visine, trajanje ture 8 i po sati, 31 planinar
Nedelja: pređeno 16 km, savladano 870m visine, trajanje ture 7 sati, 16 planinara.

Beograd,
20. avgust 2006.

Tekst: Marija Petrović, PD Pobeda
(uz konsultacije sa vođom puta Milanom Lončarem)

Fotografije:
Marija Petrović i Dragica Kocić, PD Pobeda