Dinara, Dugi otok,

PP Telašćica, NP Krka

04.06.-08.06.2014.

starfish

Sve ove izveštaje sa planinarenja koje čitate, pišem uglavnom kada se slegnu utisci i kada prođe neko kratko vreme koje se začas popuni beogradskom svakodnevicom koja, hteli to mi ili ne, vrlo brzo „posivi“ sve one blještave slike koje nosimo u očima. Ovog puta, nisam želela da se to desi. Dok su sunčevi zraci blagog jutarnjeg sunca polako ulazili u naše oči, tiho smo se ušunjali u uspavani Beograd. Posle nekoliko sati odmora, sela sam za kompjuter i dok sa mog prozora upravo gledam purpurno nebo i zalazak sunca, ponovo uranjam u one nestvarne prostore tamo, kojima se vraćam prepunog srca i ispunjene duše, dok mi pred očima još uvek svetluca beskrajna morska pučina i otvaraju široki vidici sa velelepne Dinare...

Prva naša odrednica, posle noćnog putovanja, bio je Zadar. Oko osam sati ujutru, zakoračili smo na njegov uglačani kameni pločnik i krenuli u kraći obilazak. Smešten u samom srcu Jadrana, ovaj grad duge istorije i izuzetno vrednog i bogatog kulturnog nasleđa, na prvi pogled nam se dopao. Odmah smo se uputili ka zadarskoj rivi, želeći da vidimo dve neobične instalacije koje je projektovao zadarski arhitekta Nikola Bašić. Svetski poznate, Morske orgulje – kamene stepenice, bele kao sneg, protežu se na sedamdesetak metara obale, a podeljene su u sedam desetmetarskih sekcija, ispod kojih je, strmo na obalu ugrađeno 35 polietilenskih cevi različitih dužina, prečnika i nagiba.

Morske orgulje

Morske orgulje

Pozdrav suncu

Pozdrav suncu

Vazduh potisnut talasom vodi se iz šireg u uži profil, kako bi dobio ubrzanje i proizveo zvuk u sviralama smeštenim u hodniku ispod obalnog šetališta, odakle zvuk izlazi u prostor šetališta. Kao što je energija mora nepredvidiva u bezbrojnim izmenama plime, oseke, snage i smera, tako je i večni koncert morskih orgulja neponovljiv u bezbrojnim muzičkim varijacijama, čiji je interpretator sama priroda. I tako, dok smo se primicali tom neobičnom prostoru, osluškivali smo da li ima vetra i tražili pogledom talase u moru, željni da čujemo najlepši koncert prirode. Dok smo znatiželjno hodali po dugim, belim stepenicama, slušali smo čarobne zvuke orgulja kako se tiho šire rivom... Sela sam na trenutak, da još malo oslušnem, još samo malo ... jer toliko divna je bila ta muzika mora. Na samo nekoliko koraka dalje, isti arhitekta projektovao je još jednu čarobnu instalaciju – Pozdrav suncu.

 

Sastoji se od 300 višeslojnih staklenih ploča postavljenih u istom nivou sa rivom, u obliku kruga, prečnika 22 metra. Ispod staklenih provodnih ploča nalaze se fotonaponski solarni moduli preko kojih se ostvaruje simbolična komunikacija sa prirodom, tamo sa zvukom, a ovde sa svetlom. Istovremeno sa „najlepšim zalaskom sunca na svetu“, uključuju se i rasvetni elementi ugrađeni u krugu, te po posebno programiranom scenariju proizvode prekrasnu svetlosnu igru, u ritmu talasa i zvuka morskih orgulja. Stanovnici Zadra smatraju da je najlepši zalazak sunca na svetu upravo na njihovoj rivi. Ali, to isto pomislio je i Alfred Hičkok, koji je pre skoro pola veka, ispijajući maraskino na zadarskoj rivi, gledajući zalazak, promrljao: „To mora da je najlepši zalazak sunca na svetu!“  Kako je bilo jutro, nismo mogli da uživamo i u tom prizoru, ali nam se i ova neobična instalacija veoma dopala. Preko puta, gledali smo i Ugljan, koji bi, zajedno sa Pašmanom, trebalo da bude naša sledeća destinacija, vrlo brzo, već u septembru…

Ugljan, desno

Ugljan, desno

Rimski forum

Rimski forum

U nastavku šetnje, prošli smo i kroz Široku ulicu - Kalelargu, glavnu zadarsku ulicu, koja se pruža od Narodnog trga do Foruma, videli crkvu svetog Donata iz 9. veka, trg Pet bunara, Rimski forum, crkvu svetog Krševana iz 12. veka i zvonik svete Marije, Narodni trg sa Gradskom ložom i stražom iz 16. veka, popeli se na zadarski bedem i fotografisali monumentalna Kopnena vrata iz 16. veka, u luci Foša. Puno bi trebalo vremena i prostora da ispišem sve zanimljivosti Zadra, pa ću se ovde, ipak, zaustaviti. (Još malo više detalja možete videti u Picasa albumu na kraju ovog izveštaja).

Posle obilaska, u 10 sati ujutru, već smo bili na trajektu koji nas je vodio ka Dugom otoku. Sa nestrpljenjem sam očekivala taj susret. Još pre nekoliko meseci, kada smo planirali ovaj izlet, trenutak kada sam na internetu videla sliku Telašćice neću nikada zaboraviti. Potpuno me je očarala i odmah sam poželela da jednog dana odemo i tamo... Od tog trenutka, to je, jednostavno, postao moj san ... koji sam, svih ovih meseci unazad, tako silno želela da se ostvari. Sat i po vremena na trajektu prošlo je brzo. Dugi otok (dugačak oko 45 km), najpre je mesto za opuštanje i uživanje, jer čudesna priroda ostrva to zaista i omogućuje. Obalu ovog ostrva prema otvorenom moru karakterišu oštre suprotnosti: južni deo u kome se nalazi Park prirode Telašćica većinom je odsečen i čine ga visoke i strme litice, dok se na severozapadnoj strani ostrva mogu naći mirne uvale, kao i peščana plaža Sakarun, a čitav taj deo prepoznat je kao jedno od najprivlačnijih i najzanimljivijih područja Zadarske županije, pa je proglašen značajnim hrvatskim krajolikom.

Veli Rat

Veli Rat

Po iskrcavanju sa trajekta, nastavili smo put autobusom do mesta Božava, gde smo se  smestili u dve kuće. Kako nismo želeli da gubimo vreme, već oko 13 sati krenuli smo dalje, do mesta Verunić, gde smo se susreli sa vlasnikom agencije preko koje smo pronašli smeštaj. Ljubazan i nasmejan Đani srdačno nas je dočekao u njegovom restoranu. Popili smo piće, dogovorili se da tu dođemo na večeru tog istog dana, a zatim krenuli dalje. Pored  najsevernijeg mesta na ostrvu, Velog Rata, nalazi se impozantni svetionik Veli Rat, izgrađen 1849. godine.

Crkvica sv. Nikole

Crkvica sv. Nikole

Kada smo izašli iz autobusa, odjednom smo se našli na širokom rtu koji je ulazio u beskrajno tirkizno more, sa bezbroj prekrasnih uvala i belih, šljunkovitih plaža. Na samom njegovom kraju, visoko se uzdiže 42 metra visok svetionik, a veliko popločano dvorište svetionika krasi stara zavetna crkvica svetog Nikole, u kojoj se još uvek povremeno održavaju crkveni obredi, a danas je to i sve traženije mesto za organizaciju romantičnih venčanja. Svetionik nudi i apartmanski smeštaj, tj. dva apartmana, koja su stalno popunjena, pa ih treba rezervisati i pola godine unapred. Svetionik je okružen gustom borovom šumom i smatra se jednim od najlepših na Jadranu. Priča se da je u njegovu žutu fasadu utrošeno 100 000 žumanaca, kako bi što bolje odolevao soli i vetrovima. U svetioniku živi porodica koja je zadužena za njegov rad. Mlađa žena, pored koje se igralo dvoje male dece, otvorila nam je vrata (platili smo ulaz 10 kuna), pa smo se uskim, spiralnim stepeništem, popeli na sam vrh svetionika i njegovu terasicu. A odozgo, nestvarni pogledi ... na pučinu, tirkizno more u belim, šljunkovitim uvalama, bezbrojna ostrvca prekrivena zelenim četinarima, gustu borovu šumu u zaleđu rta... Po ko zna koji put, moram da napišem istu reč – neopisivo! Dugo bismo još stajali tu, pored tog ogromnog fenjera na vrhu svetionika koji noćima širi svetlost po moru miljama daleko, osvetljujući put brodovima i putnicima.

Pogledi sa svetionika

Pogledi sa svetionika

Pogled na uvalu i deo dvorišta

Pogled na uvalu i deo dvorišta

Negde sam pročitala: „Kao što plamen jedne obične male sveće ili čak krese od šibice može da raspali ogromnu vatru i da osvetli put stotinama ljudi, tako i iskre tvoje duševne topline i primer tvoje dobrote, mogu korenito da izmene živote, poglede na svet i sudbine ljudi oko tebe, pa čak i ako oni to sami ne razumeju u potpunosti. I baš zbog toga, budi svetlost za ljude koji te okružuju, isto kao i ovaj svetionik koji i u najtamnijim noćima i u najstrašnijim burama, nastavlja jednako da svetli.“

Sakarun

Sakarun

Sa neverovatnim osećanjem ushićenja i sreće u duši, napustili smo ovaj čaroban rt, a negde duboko u sebi, već sam znala ... vratićemo mu se ponovo... Posle samo nekoliko kilometara, došli smo  i do plaže Sakarun, smeštene u istoimenoj uvali koja je članica udruženja kluba „Najlepše uvale sveta“, gde se nalaze uvale 25 zemalja sa svih kontinenata. Okružena je divnom borovom šumom i poznata po sitnom belom pesku koje moru daje posebnu plavo-zelenu boju. Ni u najvećem jeku sezone, tu nema gužve. I tako, tog popodneva, skoro čitava plaža bila je naša... Još uvek umorni od puta, polako smo se opuštali, ležeći na obali i sunčajući se na blagom suncu. Voda je bila prilično hladna, ali smi ipak zaronili i malo se osvežili. Baš je prijalo! Prošetali smo i stazicom pored plaže, došli i do druge, isto tako simpatične uvale i opet malo meditirali na njenim obalama...

Oko pola sedam uveče, ponovo smo bili u prijatnom restoranu na obali mora, u Veruniću, gde nam je beskrajno simpatični Đani spremao ribu „na gradele“, dok smo mi ispijali šampanjac kojim nas je častio i potpuno se opuštali... Smejali smo se i šalili, prepričavali utiske tog dana već ispunjenog tolikim brojem doživljaja, a zatim smo večerali i sladili se divnim ukusima najrazličitijih vrsta ribe, škampi, liganja... Vratili smo se u Božavu i, iako je već pao mrak, prošetali po tom gradiću. To je najrazvijenije turističko mesto na Dugom otoku, sa hotelskim kompleksom i ugostiteljskim objektima. Posebnu draž mestu daju guste borove šume kojima su okruženi božavski hoteli i apartmani. Mi smo upravo i prošetali kroz taj hotelski kompleks, a zatim se vratili u naše udobne apartmane i vrlo brzo uronili u najlepše snove... Koliko utisaka u samo jednom danu, zaista neverovatno...

 

Večera kod Ðanija

Večera kod Ðanija

Početak uspona na Orljak

Početak uspona na Orljak

Kako je samo bilo lepo to jutro narednog dana. Dok sam sa terase apartmana gledala sunce koje izranja na horizontu, osluškivala zvona sa tornja crkvice u gradu i duboko udisala miris gustih borova svuda naokolo, već unapred sam se radovala danu koji je bio pred nama i mom snu koji će se uskoro ostvariti... Oko osam sati ujutru, odmorni i raspoloženi, ukrcali smo se u minibus i krenuli glavnom dugootočkom cestom, do kamenoloma, iznad mesta Luka, odakle počinje obeležena pešačka staza, preko vrha Oštravica, do vrha Orljak (301 m). Ovo nije najviši vrh Dugog otoka, već je „zamena“ za najviši vrh, Vela straža, na kome se nalazi nepristupačan vojni objekat. Deo grupe je otišao do Luke, a nas trinaestoro je krenulo na pešačenje. Vrlo brzo, popeli smo se na Orljak, odakle se u nedogled širilo beskrajno more, prekriveno mnogobrojnim zelenim ostrvcima koja okružuju Dugi otok i celom tom prostoru daju posebnu draž. Posle skoro tri sata pešačenja, i mi smo se spustili do Luke, našli sa ostatkom grupe i osvežili  u prijatnom hladu jednog restorančića na samoj obali ovog malog sela.

Pogledi

Pogledi

 Grupa na Orljaku

Grupa na Orljaku

Nastavili smo dalje, ka Telašćici... Samo nekoliko podataka o njoj – uvala Telašćica, po kojoj je i ceo Park prirode dobio naziv, nalazi se na jugoistočnom delu ostrva. Taj deo zaliva koji je okrenut prema jugoistoku otvoren je prema susednim Kornatima. Sam zaliv ima 69 km razuđene obale, sadrži 25 uvala, rtova i 6 malih ostrva, a atraktivno je sidrište i za brojne nautičare. Zbog toga je Telašćica jedna od najvećih i najbolje zaštićenih prirodnih luka na ovom delu Jadrana. Samo ime verovatno potiče od latinskog naziva „tre lagus“, što u prevodu znači „tri jezera“ – sastoji se od tri dela, Tripuljak, Farfarikulac i Telašćica, koji su međusobno odvojeni suženjima...

Prvi susret sa Telašcicom

Prvi susret sa Telašcicom

Pogled na jezero Mir i strmce

Pogled na jezero Mir i strmce

Pošto smi platili karte na ulazu Dolac u Park prirode, krenuli smo asfaltnim putem do vidikovca Grbašćak. Na njemu se nalazi vojno utvrđenje izgrađeno za vreme austro-ugarske monarhije, prvom polovinom 20. veka i služilo je isključivo kao izvidnica ratne mornarice. Kada smo izašli na vidikovac, pred nama se pojavio najlepši prizor na svetu – cela uvala, jezero Mir, okomite bele stene (čuveni dugootočki „strmci“), koje se pod pravim uglom obrušavaju u teget more, nestvarni prizori Kornata u produžetku, i beskrajna, beskrajna pučina, u daljini, na horizontu...

Ostali smo potpuno nemi pred tim prizorom, bezvremenim, božanskim, božanstvenim, gde je svaka reč suvišna... Neću ni pokušavati da ga dalje opisujem... Ostaće zauvek sačuvan u mojim mislima, u mislima svih nas koji smo, eto, imali tu privilegiju da budemo na tom mestu, tog dana... Mogu samo da kažem – ako ikada budete imali prilike da odete tamo, molim vas, nemojte je nikako propustiti... I verujte mi, bićete obogaćeni još jednim divnim doživljajem koji ćete pamtiti zauvek... Još dugo, dugo, ostali bismo na tom nestvarnom mestu, ali, morali smo dalje ... u dalje istraživanje prelepe Telašćice... Minibusom smo produžili do parkinga, odakle smo nastavili još dva kilometra peške, makadamskom stazom kroz Priseku, pored čarobne uvale Tripuljak i došli do uvale Mir, gde se nalazi nekoliko restorančića, kao i malo pristanište za mnogobrojne turističke brodiće.

Uvala Tripuljak

Uvala Tripuljak

Jezero Mir

Jezero Mir

Još samo nekoliko koraka i već smo bili na jezeru Mir. To je još jedan od fenomena ovog prelepog ostrva. Smestilo se u uskom delu kopna, između zaliva Telašćica i otvorenog mora. Nakon poslednjeg ledenog doba, došlo je do podizanja visine mora na otprilike 120 metara, pri čemu se krška depresija ispunila morem, koje u nju prodire kroz podzemne mikropukotine, i zbog toga je jezero slano. Salinitet mu je uglavnom viši od okolnog mora zbog izražene evaporacije i zatvorenosti jezera. Kako je već uveliko odmicao dan, a temperatura rasla, presvukli smo se u kupaće kostime i uronili u toplu vodu jezera.

Kupanjac

Kupanjac

Strmci

Strmci

Zanimljivi su bili i magarci koji su dokono hodali duž obale, njuškali naše stvari i tražili nešto čime bismo ih nahranili. Pročitali smo da je Park prirode postao svojevrsno utočište napuštenih magaraca, gde ih lokalno stanovništvo dovodi i ostavlja. Navikli su na blizinu ljudi i prilaze im lako. I upravo, dok sam ležala na peškiru i sunčala se, posle dugog kupanja u jezeru, odjednom mi se iznad glave pojavio magarac koji je stao na moj peškir, ukopao se, počeo da me njuška i traži neki slatkiš. Dok ga je Svetlana vabila keksom, ja sam umirala od smeha i beskrajno se zabavljala. Okolna zelena brda mamila su Damira i Milana, pa su oni krenuli u njihova istraživanja i popeli na jedno od njih. Penjanje je bilo prilično ekstremno, jer nije postojala planinarska staza, a bilo je i puno odsečenih delova, pa je za uspon, a još više za spuštanje, bilo potrebno dosta veštine i umeća. No, vredelo je. Ispričali su nam da su sa tog vrha videli celu uvalu Telašćice, sa jedne strane, dok im se sa druge, pojavio čitav Kornatski arhipelag, božanstvene lepote. Svetlana i ja smo takođe prošetale. Popele smo se na obližnji vidikovac iznad samog jezera i sa njega posmatrale neobične i zaista fascinantne strmce - bele, stenovite klifove koji se strmo spuštaju u morske dubine. Bile smo tako srećne i prosto grlile ceo taj prostor, dok smo, potpuno ushićene lepotom prizora, glasno pevale pesmu „More, o, moreee...“

Oko 6 sati popodne, našli smo se kod minibusa i otišli do Salija, još jednog lepog mestašca na ostrvu. Prošetali smo po osunčanoj rivi, večerali u jednom od restorančića na obali, a zatim se vratili u Božavu.Kako nas je čekalo rano ustajanje, brzo smo se spremili za spavanje. Dok sam sklapala oči, Telašćica mi se ponovo pojavila na trenutak, blistava, lepa, fascinantna i duboko i zauvek urezala u moja sećanja.

Sali

Sali

Subota, 4 sata ujutru. Još je bio mrak kada su nas probudili satovi naših mobilnih telefona. A onda, već oko 5, kada smo krenuli ka trajektu, probudilo se i sunce, pa smo u njegovom društvu ponovo doplovili do Zadra. U Skradin smo stigli za nepunih sat vremena. U nama već dobro poznatim apartmanima Visovac, ostavili smo veći deo grupe, a nas sedmoro je krenulo dalje, ka Dinari – Damir, Snežana, Ceca, Andrija, Mira, Milan i ja. Damir je predložio da usput obiđemo i crkvu Svetog Spasa, kao i izvor Cetine, u neposrednoj blizini. Nastavili smo dalje, do Peručkog jezera i sela Ježević (zaselak Ćorić), na lokalnom putu između Sinja i Knina.Minibus nas je, zatim, dovezao uskim, makadamskim putem, do parkinga na Sutinama (530 m), odakle smo započeli naše pešačenje.

Tamo idemo

Tamo idemo

Početak uspona

Početak uspona

Sklonište Pume

Sklonište Pume

Kako smo na uspon krenuli oko 13 sati, imali smo dovoljno vremena, pa nismo žurili. Pravili smo česte pauze, a na jednom delu staze, pridružili su nam se i Mladen i Marjanko, planinari i naši stari poznanici iz Splita. Srećom, tog popodneva, tanka bela koprena od oblaka prekrila je nebo, tako da nas je štitila od sunca, a lagani vetrić je još više olakšavao uspon. Preko Kozje jame, oko 6 sati popodne, popeli smo se do planinarskog skloništa Pume (1630 m), na Rosića glavici, podno vrha Velika Duvjakuša.Ovo sklonište je najviši planinarski objekat u Hrvatskoj i vlasništvo je planinarske udruge Dinaridi, iz Splita. U objektu sa nas sačekali trojica planinara koji su nas poslužili bevandom i skuvali, specijalno za nas – pun lonac sarmi! Dobro ožedneli i ogladneli, poređali smo se oko drvenog stola i jeli. A onda su Marjanko i Mladen morali da krenu nazad. Srdačno smo se pozdravili i zahvalili im na želji da dođu da nas vide, budu malo sa nama, pa makar i tako, samo na kratko.

Damir je poželeo da se popne i na Duvjakušu, koja je bila tu, na dohvat ruke i koju smo gledali kroz prozor skloništa. Sa svojih 1708 metara, to je najviši vrh Dinare u troglavskom području, sa hrvatske strane. Rešila sam da mu pravim društvo, pa smo već za nekih dvadesetak minuta bili gore. Bilo je prošlo 7 sati uveče. Kako je celo popodne nebo bilo prekriveno beličastom koprenom, ona je nestala, ponovo se pojavilo čisto sunce i nestvarnim svetlom obojilo čitav prostor oko nas, Peručko jezero i sve udaljene planine i vrhove. Upravo je to bilo ono najbolje svetlo za fotografije. Dok je Damir fotografisao naokolo, ja sam sedela na vrhu i uživala u potpunom miru i harmoniji sa prirodom. Po povratku u dom, proveli smo još nekoliko lepih trenutaka u priči, potpuno se opuštajući, a zatim se popeli u potkrovlje, uvukli u vreće i zaspali. U jednom trenutku noći, probudila sam se. I nisam više zaspala do jutra. Kroz krovni prozor skrovišta smeškale su mi se svetlucave zvezde na tamnom nebu, a romantiku prizora i celokupnog doživljaja „kvarilo“ je naizmenično hrkuckanje usnulih planinara. No, nije mi smetalo, jer, i na to smo navikli.

Pogled na Troglav sa Duvjakuše

Pogled na Troglav sa Duvjakuše

Na Troglavu

Na Troglavu

Nedeljno jutro osvanulo je bez oblačka. Brzo smo se spremili, uzeli samo stvari koje su nam bile potrebne za uspon i u 6 sati krenuli. Dobro markirana staza do vrha Troglava (1913 m) nije zahtevna i veoma je atraktivna. Dobar deo uspona vodi preko ogromnih, belih, ravnih kamenih ploča. Na vrh smo izašli vrlo brzo, za manje od dva sata. Pogled odozgo takođe je fascinantan, posebno na ogromno Livanjsko polje, najveće kraško polje na svetu. Kako je bilo rano jutro, bilo je dosta izmaglice kroz koje smo ga nazirali. Sa druge strane, gledali smo Svilaju, Prominu, Kamešnicu, Biokovo u daljini, dok su se tu, pored nas, uzdizali Mali i Srednji Troglav. Posle nekoliko trenutaka predaha, istim putem vratili smo se do skloništa, spakovali sve naše stvari i krenuli nazad, do Sutina.

Bilo je dosta vruće, jer je dan bio topliji od prethodnog, a sunce je grejalo sa čistog neba, bez ijednog oblačka. Deo staze je prekriven i slabom šumom koja je prijala dok smo tražili hlad ispod njenog olistalog drveća. Minibus nas je sačekao na istom mestu, pa smo odmah krenuli do obližnjeg Peručkog jezera, gde nas je, na jednoj maloj plaži, u prijatnoj hladovini, čekao ostatak grupe. Kako je samo prijala jezerska voda u koju smo se bućnuli, kako bismo se rashladili i umili! Proveli smo tu neko kratko vreme i prepričavali naše događaje. I oni koji su ostali u Skradinu, bili su prezadovoljni – sam gradić Skradin, na ušću Krke u more, posebno ih je očarao, a zatim su išli i u obilazak prelepih slapova Krke – Skradinskog i Roškog slapa, kao i ostrva Visovac.U nastavku našeg putovanja, došli smo i do sela Kovačić, nedaleko od Knina, gde smo napravili pauzu kod veličanstvenog, 22 metra visokog Topoljskog buka (nazivaju ga još i slap Krčić ili Veliki buk), kojim se reka Krčić obrušava u Krku, koja uravo i izvire ispod samog slapa. Svaki put kada odemo tamo, on iznova fascinira.

Skradin

Skradin

Topoljski buk

Topoljski buk

U Kninu smo napravili kraću pauzu, a onda se dalje, kroz Bosnu, uputili ka Srbiji. Bilo je oko 10 sati uveče kada smo stigli u Banjaluku. Nismo odoleli zaista odličnim, nadaleko čuvenim, banjalučkim ćevapima. A zatim je usledilo dugo putovanje kroz noć. Dok su svi spavali, ja sam „dežurala“… Kako ne mogu nikada da zaspim u autobusu, dok sam slušala opuštajuću muziku sa CDova, razmišljala sam o svemu što smo doživeli. Slike su samo vrcale ispred mojih očiju – pogledi sa Orljaka na more i rasuta kao biseri ostrvca, čudesan svetionik na isturenom rtu, zelena Telašćica i njeni beli klifovi, mir i spokoj na jezeru Mir, ogromna prostranstva Dinare, nestvarno svetlo i prizori na Duvjakuši, Troglav i veličanstven pogled na Livanjsko polje… Svanulo je rano, već negde oko 4 sata. U Skerlićevu smo stigli oko 5. Umorni, brzo smo se razišli… A, onda, kada se ponovo negde budemo sreli, na nekom, možda još lepšem mestu, oživeće priče i uspomene na ovo prelepo putovanje.

U nastavku, pogledajte Picasa album:

picasa
 

Vođa puta: Milan Lončar


Izveštaj: Marija Petrović
Fotografije:
Marija Petrović,Milana Vučković

Lon-che