KЛИСУРА НЕРЕ /Румунија/ и

ДЕЛИБЛАТСКА ПЕШЧАРА

 

24.мај

Пошли смо у 18 часовa из Скерлићеве улице. Преко Панчева и Ковина око 20 сати смо  стигли у Белу Цркву и сместили се у приватном смештају „Соколац“. Ту смо преноћили наредне две ноћи.  

 

25.мај

Рано ујутро,   у 6 сати кренули смо из Беле Цркве. Прешли смо  границу код Калуђерова и отишли преко  неколико банатских села до ушћа реке Беу у Неру. Од моста смо пошли  на туру по доњем делу тока реке стазом низводно,  десном  обалом поред реке.  На стази  смо прошли кроз неколико краћих узаних тунела и једним усеком у вертикалној стени изнад реке.  На крају,  пре села Саска Романа клисура постепено прелази у благу речну долину.


 

Туру завршавамо преласком Нере преко висећег моста  код села Саска Романа. Киша нас је пратила све до села када је почела полако да јењава.

Дужина туре је била око 3,5км, број учесника 17. 

 


Жичани мост на Нери код Sasca Romane
 
Из села Саска Романа превозом идемо путем ка селу Сопоту Ноу до превоја/600м/ са кога се одваја шумски пут ка средишњем делу клисуре. Киша је престала да пада и остатак дана углавном је био сунчан. Силазимо до обода клисуре шумским путем  са кога се касније одваја стрма клизава стаза до једног раскршћа. Као и свуда по Карпатима, све је добро означено


Као и свуда по Карпатима, све је добро означено





Прелазимо преко брда и поново клизава стрма стаза што води до  пећине и језера Lacul Drakului, поред саме  обале Нере. Ту се одмарамо на сунцу поред замућене Нере од киша које су падале претходних дана. Враћамо се на раскршће и део групе /11 планинара/ наставља низводно клисуром а део /6 планинара/ враћа се назад истом стазом до минибуса.  Дуж леве долине води блага стаза која је само на једном кратком делу усечена у стени.







Језеро  Lakul Drakului

После  кише  сунчање  поред  Нере

Стаза  поред  Нере,  често  је  укопана у  стенама



Да је био виши водостај стаза би на многим деловима била поплављена и не би се могло ићи низ клисуру. Стижемо до једног висећег моста којим се тешко може проћи јер је пропао, нема многих дасака и сајле за коју би се придржавало. Настављамо још мало низводно и долазимо до  пећине  Pеstera de la Farna и ту завршавамо кретање низводно низ клисуру. Враћамо се назад до жичаног моста и почињемо успон другом стазом кроз шуму ка једној кречњачкој површи са пропланцима и ливадама. Одмарамо мало на сунцу да осушимо одећу од јутрошње кише. одмор и сунчанје после кишног јутра


 




Пећина Пстера де ла Фарна

Излазак из долине на травнату површ

Одмор и сунчанје после кишног јутра



Настављамо даље преко  површи шумским путем кроз високу букову шуму  све до главног пута на превоју Poiana Logor где нас чека остатак групе и превоз. У повратку лепо предвече са чистим видицима на банатске планине , најзападније огранке средишњих румунских Карпата. Повратак у Белу Цркву истим путем.  Ту смо били

Дужина туре је била  око 17км, успон око 550м.






Свуда здраве и високе букве  Најзападнији део средишњох Карпата,
 Банатске планине
Ту смо били



26.мај

Из Беле Цркве у 7.30 одлазимо до села Гребенац на источном ободу Делиблатске пешчаре.Чим смо кренули на туру почела је да пада киша, исто као и претходног дана. Први и највећи успон води блатњавим у лес усеченим путем.  Излазимо на пошумљени део пешчаре који се зове Думача /кота 206м/. Даље још увек по киши идемо билом брда све до превоја где престаје шума и почињу травната Загајичка брда.  Види се споменик и антена али до љих мора около да би са северне стране стигли на врх.  

 





Поново киша, али у блату пешчаре Рељеф Загајичких брда  Највиша кота Делиблатске пешчаре - 151м



Кaда смо стигли на врх киша је престала да пада и на западу је почело да се проведрава. На хоризонту су се лепо виделе планине: Авала, Космај, Букуља, Рудним и све до Столова и Гоча. На северу шта би друго него Вршачке планине што израњају из плодне банатске равнице. Нисмо се дуго задржавали на највишој коти Загајичких брда/251м/.  







Поглед на Шумадију од Авале до Букуље

Поглед на Шумадију од Авале до Букуље 

Највиша кога Загајичких брда - 251м 




Са врха смо прво кренули централним јужним брдима да би се убрзо спустили у једни десну дугачку  долину и њоме сишли до једног тора са доста оваца и паса овчара. Преко дугачке заталасане заравни са плодним   њивама са усевима стигли смо до Сушаре. 

 




Силазак у дугачку долину пешчаре 

Плодна равница пешчаре 

Сушара, још није крај туре



Наставак пута нас је водио  узаним попречним асфалтним путем до раскршћа за излетиште Чарда.  Део групе који је ишао брже  прешао је  целу туру. Други део се већ уморио, са жуљевима од досадног асфалтног пута затражио је помоћ и минибус је дошао и превезао нас до одредишта. Дужина дуже туре је била  око 25км, а краћа  21,5 км.

У повратку смо свратили на паузу у селу Мраморак. 

У  Београд смо  стигли око  18 сати. Досадним пропалим путем близу краја туре

Досадним пропалим путем близу краја туре


 

 

Извештај и фотографије: Veroljub Kovačević